Kansas.com

All Varsity Kansas Stories

The Eagle’s All-State basketball teams by school

Published March 17 at 4:15 p.m. | Last updated March 17 at 4:16 p.m.

The Eagle began selecting an All-State boys team in 1962 and an All-State girls team in 1976.

BOYS

McPherson (20) – Drew Pyle (2016), Kyler Kinnamon (2014, 2015), Christian Ulsaker (2011), Jordan Fithian (2004), Aubrey Bruner (2003), Matt Robins (1999), Josh Alexander (1996), Ryan Herrs (1992), Brian Henson (1991), Todd Alexander (1989), Steve Henson (1986, 1985), Brad Underwood (1982), Jeff Kline (1974), Vic Chandler (1973), John Pyle (1967), Dick Thompson (1967), Tom Pyle (1965), George Czaplinski (1962).

Wichita East (19) – Zach Jackson (2015), Samajae Jones (2015), Carlin Whitten (2005), Taj Gray (2002, 2001), Korleone Young (1997, 1996), Adrian Griffin (1992, 1991), Mark Hutton (1990), Clint Normore (1984), Dennis Schumacher (1982), Chris Boyd (1976), Jonathan Young (1973), Terry Benton (1968), Mike Hollimon (1966), Wayne Whitcomb (1964), Jamie Thompson (1963), Kelly Pete (1962).

Wichita South (17) – Darrin Williams (1996), Manny Dies (1995, 1994), Jamall Walker (1994), B.J. Williams (1993, 1992), Mark Eck (1993), Johnny Murdock (1991), Steve Woodberry (1990), Val Barnes (1989, 1988), Marcus Ziegler (1987), Eddie Smith (1981), Ricky Ross (1979, 1978), Michael Sims (1978), Steve Roberts (1975).

Kansas City Wyandotte (15) – Victor Williams (1998), William Davis (1985), David Johnson (1983), Calvin Thompson (1982), Kevin Ross (1978), Larry Drew (1976), Robert Gray (1971), Richard Morsden (1970), Glenn Russell (1970), Walt Williams (1969), Ronnie Russell (1969), Alonzo Thomas (1968), Pierre Russell (1967), Lucius Allen (1965, 1964).

Wichita Heights (13) – Perry Ellis (2012, 2011, 2010, 2009), Evan Wessel (2011), Cortez Barnes (1990), Aubrey Sherrod (1981, 1980), Antoine Carr (1979), Calvin Alexander (1977), Darnell Valentine (1977, 1976), Warren Hollins (1970).

Wichita Southeast (12) – Jerrick Harding (2016), Joe Mitchell (2009), Jordan Cyphers (2008), Dupree Lucas (2003), Rashad Washington (1999), Bubba Sheafe (1989), Greg Williams (1980), Nate Payne (1971), Randy Canfield (1969, 1968), Ross Alexander (1966), Bob Matzen (1965).

Wichita North (11) – Conner Frankamp (2013, 2012), Brandon Polk (2002), Gaylon Nickerson (1988), Mike Mason (1987), Leroy Leep (1974), Sidney Ford (1973), Larry Dennis (1972), Bob Love (1969), Mike Creed (1967), Riney Lochmann (1962).

Leavenworth (9) – Wayne Simien (2001, 2000), Mike McMahan (1987), Danny Schmidt (1981), Brad Sanders (1975), Clint Sanders (1974), Pat Taylor (1968), Oliver Gillom (1966), Jim Tibbetts (1965).

Kansas City Schlagle (6) – Malcolm Campbell (2000), Kris Weems (1995), Vinson Smith (1993), Eddie Guinn (1986), Leonard Thomas (1985), John Roberson (1978).

Topeka (6) – John Dean (1989), Tyrone Hudson (1988, 1986), Deon Kayhill (1970), Ray Johnson (1969), Preston Carrington (1967).

Bishop Miege (5) – Jeremiah Earl-Robinson (2017), Trevor Releford (2010, 2009), Travis Releford (2008, 2007).

Hutchinson (5) – Jamaal Norris (2002, 2001), Danny Knight (1971, 1970), Jaye Ediger (1965).

Kansas City Sumner (5) – Reese Holliday (2010), Jeff Hawkins (2001), Kelyn Block (1998), James Caruthers (1972), Donald Moore (1965).

Lawrence (5) – Justin Roberts (2016), Lee Stevens (1986), Danny Manning (1984), Chris Piper (1983), Ralph Light (1963).

Scott City (5) – Trey O’Neil (2015), Drew Kite (2013) Ron Baker (2011), Corbin Kuntzsch (2007), Mike Fyler (1975).

Atchison (4) – Cougar Downing (1988), Dale Birch (1986, 1985), Robert Smith (1976).

Highland Park (4) – Rico Richardson (2009), Lamont Austin (2006, 2007), James Patrick (1976).

Shawnee Mission South (4) – Will Spradling (2010), Greg Gurley (1991, 1990), Carl Gerlach (1972).

Topeka Hayden (4) – Jeff Reid (2009, 2008), Tom Meier (1983), Ed Tucker (1963).

Blue Valley Northwest (3) – Clay Custer (2012, 2013, 2014)

Emporia (3) – Wes Book (2004), Bret Wise (2000), Alan Robinson (1964).

Kansas City Ward (3) – Bob Kolich (1968), Bill Wewers (1964), Ron Franz (1963).

Kapaun Mount Carmel (3) – Greg Dreiling (1981, 1980), Mike Boushka (1978).

Olathe South (3) – Caleb Holmes (2004), Ryan Rundberg (2003), Brett McFall (1997).

Parsons (3) – Mark Pellock (1984), Henry Morton (1975), Steve Odaffer (1973).

St. John (3) – Dean Wade (2015, 2014), Russell Shields (1974).

Salina Central (3) – Kevin Muff (1982), Nino Samuel (1972, 1971).

Shawnee Mission North (3) – Michael Weathers (2016), Skip Jones (1967), Sonny Brock (1964).

Shawnee Mission West (3) – Matt Freije (2000), Ben Panos (1999), Doug Jackson (1966).

Wichita West (3) – Kent Hill (1983), Karl Papke (1980, 1979).

Burlington (2) – Tyrel Reed (2006, 2007).

Campus (2) – Ron Meyer (1983), Ron Becker (1975).

Coffeyville (2) – Tony Pauzauskie (1972), Tony Heaven (1971).

Dodge City (2) – Steve Reid (1980, 1979).

Eisenhower (2) – Trevon Evans (2013, 2014)

Fort Scott (2) – Austin Boots (2005), Bryan Banks (1977).

Great Bend (2) – Matt Simmons (2006), Jason Schneider (2005).

Hillsboro (2) – Micah Ratzlaff (1998), Craig Duerksen (1992).

Kansas City Washington (2) – Tra’Vaughn White (2011), Milton Garner (1984).

Liberal (2) – Martin Lewis (1993), James Lister (1973).

Nickerson (2) – John Ontjes (1991), Randy Stange (1981).

Ottawa (2) – Semi Ojeleye (2013, 2012)

Topeka West (2) – Jay Tunnell (2005), C.B. McGrath (1994).

Washburn Rural (2) – Brady Sisk (2004), Ron Paradis (1962).

Wichita Collegiate (2) – Maurice Evans (1997, 1996).

Abilene (1) – Jordy Canfield (1992).

Andover Central (1) – Stephen DuCharme (2004).

Blue Valley (1) – Dirk Katstra (1987).

Blue Valley Northwest (1) – Darien Jackson (2017).

Bonner Springs (1) – Hughes Suffren (1984).

Brewster (1) – Josh Reid (1996).

Burrton (1) – Alex Santiago (2010).

Chanute (1) – Jeff Guiot (1982).

Circle (1) – Ryan Murphy (1999).

Columbus (1) – L. Dee Murdock (1995).

Eisenhower (1) – Matt Pile (2017).

Eudora (1) – Mitchell Ballack (2017).

Garden City (1) – Chris Nelson (2003).

Goddard (1) – Ken Koenigs (1974).

Goessel (1) – Lonnie Hiebert (1989).

Halstead (1) – Dennis Latimore (2001).

Haven (1) – Tod Bernard (1988).

Hays Cadets (1) – Larry Weigel (1962).

Hill City (1) – Geoff Riley (1998).

Holcomb (1) – Conner VanCleave (2017).

Horton (1) – John Crider (1998).

Independence (1) – Scott Hastings (1978).

Ingalls (1) – Ty Walker (1985).

Junction City (1) – Quentin Buchanan (1999).

Kansas City Turner (1) – Ken Dillon (1966).

Labette County (1) – Ryan Odaffer (2000).

Lakin (1) – Derek Ramos (2002).

Lansing (1) – Joe Schneider (2014)

Lawrence Free State (1) – Brady Morningstar (2005).

Lyndon (1) – Randy Dawson (1977).

Lyons (1) – Blaine Clark (2006)

Manhattan (1) – J.T. Marshall (1987).

Medicine Lodge (1) – Stan Dohm (1997).

Minneapolis (1) – Ryan Wedel (2006).

Moundridge (1) – Jacy Holloway (1993).

Newton (1) – David Piehler (1979).

Olathe East (1) – Carter Arnett (1994).

Paola (1) – Cam Lindsey (1995).

Pittsburg (1) – Steve Laskey (1968).

Pratt (1) – Micah Swank (2012)

Riley County (1) – Jordy Nelson (2003).

Salina (1) – Jeff Elias (1963).

Salina South (1) – Kelly Knight (1979).

Santa Fe Trail (1) – Eric Carter (1997).

Shawnee Heights (1) – Gary Woodland (2002).

South Gray (1) – Sean Jantz (2007).

St. Thomas Aquinas (1) – Clinton Mann (2008).

Trinity Academy (1) – Cole Graddy (2008).

Waverly (1) – Sean Robbins (1990).

Wellsville (1) – Brent Dorsey (1994).

Wichita Northwest (1) – Tyrone Brown (1995).

GIRLS

Wichita Heights (10) – Taylor Chandler (2012), Jhasmin Bowen (2011, 2010), Jennifer Lane (2008), Shekeira Copeland (2007), Taylor McIntosh (2003), Bridget Chaney (1983), Paula Redo (1980), Karla Redo (1979), Nerissa Redo (1976).

Bishop Miege (9) – Hunter Bentley (2017), Tierra Ford (2007), Katie Houlehan (2001), Katie Gates (1998, 1997), Corey Sweeney (1996), Jennifer Wichmann (1992), Angie Snider (1980), Beets Kolarik (1978).

Derby (9) – Kennedy Brown (2017), Joanna McFarland (2009, 2008), Jackie McFarland (2004), Jessica McFarland (2002), Kellynn Reed (1991, 1990), Ramona Ricketts (1985), P.J. Barrett (1985).

Topeka (6) – Crystal Kemp (2002), Beth Fisher (1990), Kristie Bahner (1987), Kelly Jennings (1984), Tracy Crawford (1982, 1981).

Kapaun Mount Carmel (6) – Sam Bachrodt (2015), Angela Buckner (2000), Kim Martin (1994, 1993), Mary Kennedy (1980, 1979).

McPherson (6) – Taylor Robertson (2017), Katelyn Loecker (2013, 2012), Ashley Sweat (2006, 2005), Stacey Becker (2001).

St. Thomas Aquinas (6) – Sereena Weledji (2017), DeShawn Harden (2011), Lindsay Ballweg (2006), Carolyn McCullough (2004), Lauren Wenski (2003, 2001).

Moundridge (5) – Lindsey Vogts (2003), Laurie Koehn (2000, 1999, 1998), Tara Holloway (1996).

Olathe South (5) – Kylee Kopatich (2014), Megan Balcom (2012), Natalie Knight (2011, 2010), Rachel Matakas (1992)

Washburn Rural (5) – LaSharra Riley (2009), Sarah White (2004), Jeneka Joyce (2000, 1999, 1998).

Andover (4) – Susan Woolf (1996, 1995, 1994), Tonya Wondra (1984).

Andover Central (4) – Tiffany Bias (2010, 2009), Bailey Gee (2008), Kari Kincaid (2006).

Buhler (4) – Robin Baker (1988), Diana Miller (1987, 1986), Tammy Siefkes (1977).

Goddard (4) – Lindsey Keller (2009, 2008), Meghan Welch (2005), Rikki Hall (1999).

Leavenworth (5) – Tyler Johnson (2015), Kelly Dougherty (1990), Nikki Coates (1989), Shannon Bloxom (1988), Lisa Dougherty (1984).

Wamego (4) – Lanie Page (2014, 2015), Kaylee Page (2013, 2014)

Wichita Collegiate (4) – Ashia Woods (2011, 2010, 2009), Ashley Bell (2006).

Wichita South (4) – Kendrian Elliott (2016), Ericka Mattingly (2016, 2015), Shyra Holden (1978).

Chaparral (3) – Suzanne Spencer (1988), Susan Green (1983), Sandy Schrant (1979).

Claflin (3) – Jackie Stiles (1997, 1996, 1995).

Jefferson North (3) – Jacee Kramer (2014, 2013), Jordan Kramer (2012)

Maize (3) – Keiryn Swenson (2015), Paige Lungwitz (2013, 2012)

Marysville (3) – Kendra Wecker (2001, 2000, 1999).

Osborne (3) – Brooke Ubelaker (2003, 2002, 2001).

Shawnee Mission South (3) – Kate Benson (1995, 1994, 1992).

Wichita Southeast (3) – Kareema Williams (1988, 1987, 1986).

Baxter Springs (2) – Kelly St. Clair (1986, 1985).

Blue Valley (2) – Maggie LeValley (1983, 1982).

Colby (2) – Rachelle Roulier (1987, 1986).

Emporia (2) – Elizabeth Rulon (1993), Tina Stauffer (1982).

Hutchinson (2) – Kim Price (1977, 1976).

Kansas City Washington (2) – Rashonda Reed (1995), Sauna Witherspoon (1991).

Little River (2) – Amy Prose (1998), Nicky Ramage (1996).

Manhattan (2) – Chrissy Carr (2017), Ann Hollingsworth (1991).

Norton (2) – Amy Bullock (1985), LaNell Cox (1983).

Olathe East (2) – Morgan Boyd (2007), Danielle McCray (2006).

Olpe (2) – Kathryn Flott (2011), Michelle Stueve (2004).

Pratt Skyline (2) – Kari Jones (1978, 1977).

Protection (2) – Chris Ward (1979, 1978).

Sabetha (2) – Angie Renyer (1991), Amy Renyer (1989).

Shawnee Mission East (2) – Janna Graf (2010), Ann Costello (1983).

Shawnee Mission West (2) – Lindsay Thornton (1995, 1994).

Sublette (2) – Shalee Lehning (2005, 2004).

Topeka Seaman (2) – Amelia Holmes (1992), Shelley Foster (1991).

Wichita North (2) – Lynette Woodard (1977, 1976).

Andale (1) – Diane Mannebach (1976).

Blue Valley North (1) – Shahidrah Roberts (1999).

Centralia (1) – Miklannet Tennal (2000).

Chase County (1) – Gayla Williams (1977).

Concordia (1) – Denae Stensaas (1984).

Garden Plain (1) – Jodi Rausch (1997).

Golden Plains (1) – Brenda Phillips (1981).

Great Bend (1) – Jackie Reiter (1980).

Highland (1) – Joni Davis (1981).

Hill City (1) – Susie Dinkel (1976).

Hillsboro (1) – JuliAnne Chisholm (2007).

Hoxie (1) – Jacie Hoyt (2005).

Humboldt (1) – Becky Dobbins (1980).

Independence (1) – Geri Kay Hart (1988).

Kansas City Schlagle (1) – Marchele Campbell (2002).

Kansas City Turner (1) – Stacy Goss (1982).

Kansas City Ward (1) – Michelle Mamie (1989).

Labette County (1) – Kendra Frazier (2008).

Lawrence (1) – Amy Leinhard (1984).

Olathe North (1) – Jennifer Butcher (1997).

Olathe Northwest (1) – Kelsey Brooks (2013)

Ottawa (1) – Jennifer Dieterich (1994).

Oxford (1) – Lois Neises (1981).

Paola (1) – Brittney Miller (2007)

Parsons (1) – Toni Gross (1993).

Remington (1) – Sarah Klaassen (2002).

Riley County (1) – Kelsey Nelson (2005).

Rose Hill (1) – Kelly Dennis (1990).

St. Marys (1) – Kelly Moylan (1989).

Salina Central (1) – Shaelyn Martin (2014)

Salina South (1) – Alyssa Shriver (1998).

Shawnee Heights (1) – Brenda Shaffer (1986).

Shawnee Mission Northwest (1) – Brenni Rose (2016).

Silver Lake (1) – Rhonda Matzke (1989).

Southwestern Heights (1) – Lorrie Wells (1993).

Spearville (1) – Camilla Hartzler (1990).

Spring Hill (1) – Jessica Hocker (2003).

Sterling (1) – Kylah Comley (2016).

Stockton (1) – Susan Hamilton (1979).

Sylvan Grove (1) – Crecia Meitler (1993).

Topeka West (1) – Nadira Hazim (1987).

Ulysses (1) – Kay Griffith (1981).

Valley Center (1) – Jeanne Daniels (1978).

Wellington (1) – Grace Mitchell (2016).

Wichita East (1) – Kym Carter (1982).

Wichita Northwest (1) – Kendra Jones (1997).

Wichita West (1) – Iris McIntosh (1985).

Winfield (1) – Stacy Neal (1992).

Most popular stories