Kansas.com

All Varsity Kansas Stories

Area league basketball schedules (Dec. 5)

Published Dec. 5 at 1:18 p.m. | Last updated Dec. 5 at 1:20 p.m.

CITY LEAGUE

December

6 — Northwest at North, Southeast at South, Kapaun at East, Heights at Carroll. 10 — North at Heights, Carroll at East, South at Kapaun, West at Northwest. 13 — East at North, South at Carroll, Kapaun at Southeast, Heights at West. 17 — North at Kapaun, Heights at East, South at Northwest, West at Southeast . 19 — North at Southeast, Kapaun at Carroll, Northwest at East, West at South.

January

2-4 — TBA at Koch Arena. 7 — Southeast at Carroll, East at West, Northwest at Heights, South at North. 10 — Carroll at Notth, Kapaun at West, Heights at South, Southeast at Northwest. 14 — West at Carroll, Northwest at Kapaun, South at East, Heights at Southeast. 17 — Carroll at Northwest, Kapaun at Heights, Southeast at East, West at North. 21 — Carroll at Heights (G); East at Kapaun (G); North at Northwest (G); South at Southeast (G). 23-25 — Boys tourneys: Carroll at McPherson; Heights, East at Dodge City; Northwest, South at Topeka; Southeast at Valley Center; West at Colby. 28 — Carroll at Heights, East at Kapaun, North at Northwest, South at Southeast. 30-31 — Girls tournaments: Kapaun, Carroll at Newton; Heights, Southeast at Emporia; East, West at El Dorado; Northwest at McPherson; Southeast at Highland Park; North at Pratt.

February

1 — Girls tournaments: Kapaun, Carroll at Newton; Heights, Southeast at Emporia; East, West at El Dorado; Northwest at McPherson; Southeast at Highland Park; North at Pratt. 4 — East at Carroll, Kapaun at South, Heights at North, Northwest at West. 7 — Carroll at South, Southeeast at Kapaun, North at East, West at Heights. 11 — Kapaun at North, East at Heights, Northwest at South, Southeast at West. 14 — Carroll at Kapaun, East at Northwest, Southeast at North, South at West. 18 — Carroll at Southeast, West at East, Heights at Northwest, North at South. 21 — North at Carroll, West at Kapaun, South at Heights, Northwest at Southeast. 25 — Kapaun at Northwest, East at South, Southeast at Heights, Carroll at West. 27 — Heights at Kapaun, East at Southeast, North at West, Northwest at Carroll.

ARK VALLEY-CHISHOLM TRAIL LEAGUE

Division I

December

5-7 — Newton vs. DeSoto at Hays tourney. 6 — Campus at Andover Central, Derby at Manhattan, Maize at Emporia (B), Salina Central at McPherson, Salina South at Eisenhower. 10 — Arkansas City at Campus, Goddard at Derby, Eisenhower at Hutchinson, Andover at Maize, Andover Central at Salina Central. 13 — Derby at Campus, Hutchinson at Maize, Newton at Salina Central, Buhler at Salina South. 17 — Campus at Hutchinson, Maize at Derby, Salina South at Newton, Salina Central at Maize South. 20 — Campus at Maize, Hutchinson at Derby, Salina South at Salina Central.

January

2-4 — TBA at Koch Arena. 7 — Newton at Campus, Derby at Salina South, Salina Central at Hutchinson, Maize at Goddard. 9 — Hutchinson at McPherson. 10 — Salina Central at Campus, Derby at Newton, Salina South at Maize. 14 — Derby at Andover Central, Maize at Salina Central, Hutchinson at Newton. 17 — Salina Central at Derby, Andover at Campus, Hutchinson at Salina South, Maize at Word of Life (G). 20-25 — Boys and girls tourney: Salina Central, Salina South at Salina Tournament. 21 — Derby at Arkansas City (G); Campus at Eisenhower (G); Hutchinson at Goddard (G); Andover Central at Maize (G); Valley Center at Newton (G). 23-25 — Boys tourneys: Campus at El Dorado; Derby at McPherson; Maize, Hutchinson at Dodge City. 28 — Hutchinson at Goddard (B), Valley Center at Newton (B), Andover Central at Maize (B). 31 — Campus at Eisenhower (B), Andover at Salina Central. 27-Feb. 1 — Girls tourneys: Maize, Hutchinson at Free State; Derby at Topeka West; Campus at Mulvane; Newton at Newton.

February

4 — Newton at Maize, Salina South at Hays. 7 — Salina Central at Newton, Maize at Hutchinson, Campus at Derby. 11 — Hays at Salina Central, Derby at Maize, Newton at Salina South, Hutchinson at Campus. 18 — Salina South vs. Salina Centeral at Bicentennial Center, Campus at Newton, Derby at Hutchinson. 21 — Campus at Salina Central, Hutchinson at Arkansas City, Newton at Derby, Maize at Salina South. 25 — Salina Central at Maize, Salina South at Campus, Newton at Hutchinson. 27 — Campus at Andover. 28 — Hutchinson at Salina Central, Maize at Newton, Salina South at Derby.

Division II

December

6 — Salina South at Eisenhower, Goddard at Dodge City, Salina Central at McPherson, Campus at Andover Central, Winfield at Arkansas City, Andover at Maize South. 10 — Eisenhower at Hutchinson, Goddard at Derby, Andover Central at Salina Central, Andover at Maize, Arkansas City at Campus. 13 — Arkansas City at Eisenhower, Maize South at Goddard, Andover Central at Andover.

January

2-4 — TBA at Koch Arena. 7 — Andover at Eisenhower, Maize at Goddard, Andover Central at Maize South, Arkansas City at Valley Center. 10 — South vs. Arkansas City, Eisenhower at Valley Center. 14 — Maize South at Eisenhower, Goddard at Arkansas City, Derby at Andover Central, Valley Center at Andover. 17 — Eisenhower at Goddard, Arkansas City at Andover Central, McPherson at El Dorado, Andover at Campus. 21 — Derby at Arkansas City (G); Andover Central at Maize (G); Campus at Eisenhower (G); Valley Center at Newton (G); Hutchinson at Goddard (G); Nickerson at Maize South (G). 20-25 — Boys tournaments: Andover at Salina Central (B and G), Maize South at Sterling; Eisenhower at Spring Hill; Valley Center at Valley Center; Goddard, Andover Central at Chanute; Arkansas City at Chaparral. 28 — Hutchinson at Goddard (B), Andover Central at Maize (B), Derby at Arkansas City (B), Valley Center at Newton (B), Nickerson at Maize South (B). 31 — Campus at Eisenhower (B), Andover at Salina Central, Maize South at Winfield (B). 27-31— Girls tourneys: Maize South at Pratt; Andover Central at Newton; Arkansas City at Mulvane; Eisenhower at Emporia; Goddard at Haven; Valley Center at El Dorado.

February

1 — Girls tourneys: Maize South at Pratt; Andover Central at Newton; Arkansas City at Mulvane; Eisenhower at Emporia; Goddard at Haven; Valley Center at El Dorado. 4 — Andover Central at Goddard, Valley Center at Maize South, McPherson at Andale. 7 — Eisenhower at Arkansas City, Goddard at Maize South, Andover at Andover Central, McPherson at Dodge City. 11 — Andover Central at Eisenhower, Valley Center at Goddard, Arkansas City at Andover, Winfield at McPherson. 14 — Newton at Eisenhower, Maize at Campus, Derby at Salina Central. Salina South at Hutchinson, El Dorado at McPherson. 18 — McPherson at Mulvane, Eisenhower at Andover, Maize South at Andover Central, Valley Center at Arkansas City. 21 — Valley Center at Eisenhower, Goddard at Andover Central, McPherson at Buhler, Maize South at Andover. 25 — Eisenhower at Maize South, Andover at Valley Center, Arkansas City at Goddard. 27 — Goddard at Eisenhower, Andover Central at Arkansas City, Campus at Andover, Maize South at Valley Center.

Division III

December

6 — Mulvane at Augusta, Salina Central at McPherson, Winfield at Arkansas City. 9-14 — Tournaments: Mulvane at Circle; El Dorado at Chapman; Rose Hill in Garden Plain; 10 — Buhler at Smoky Valley, Andale at Winfield. 13 — Buhler at Salina South, McPherson at Washburn Rural. 17 — Mulvane at McPherson, El Dorado at Buhler, Winfield at Rose Hill. 21 — McPherson vs. Kearney, Mo., at Avila University.

January

3 — Abilene at Buhler, Augusta at Winfield. 7 — Mulvane at Winfield, Buhler at McPherson, El Dorado at Rose Hill. 9 — Hutchinson at McPherson. 10 — El Dorado at Mulvane, Buhler at Rose Hill, McPherson at Winfield. 14 — Rose Hill at McPherson, Winfield at El Dorado. 17 — Mulvane at Buhler, Rose Hill at Augusta, Wellington at Winfield, McPherson at El Dorado. 21 — Augusta at El Dorado (G); Circle at McPherson (G); Clearwater at Mulvane (G); Collegiate at Rose Hill (G). 20-25 — Boys tournaments: El Dorado at El Dorado; Rose Hill at Halstead (B); Mulvane at Chaparral; McPherson, Buhler at McPherson; Winfield at Frontenac; Rose Hill girls at Coffeyville (G). 24 —Andale at Buhler (G), Maize South at Winfield (G). 27-31 — Girls tourneys: Buhler at Haven; El Dorado at El Dorado; McPherson at McPherson; Winfield, Mulvane at Mulvane. 28 — Circle at McPherson (B), Augusta at El Dorado (B). 31 — Clearwater at Mulvane (B), Andale at Buhler (B), Collegiate at Rose Hill (B).

February

1 — Girls tourneys: Buhler at Haven; El Dorado at El Dorado; McPherson at McPherson; Winfield, Mulvane at Mulvane. 4 — Buhler at Augusta, Mulvane at Collegiate, Rose Hill at Wellington, El Dorado at Circle, Winfield at Clearwater. 7 — Winfield at Augusta, Wellington at Mulvane, Circle at Buhler, Andale at El Dorado. 11 — Great Bend at Buhler, Clearwater at Rose Hill, El Dorado at Wellington, Winfield at McPherson. 14 — Newton at Eisenhower, Andover at Goddard, Buhler at Winfield, Andover Central at Valley Center, Arkansas City at Maize South, El Dorado at McPherson, Mulvane at Rose Hill. 18 — McPherson at Mulvane, Buhler at El Dorado, Rose Hill at Winfield. 21 — Winfield at Mulvane, McPherson at Buhler, Rose Hill at El Dora)do. 25 — El Dorado at Winfield, McPherson at Rose Hill, Buhler at Mulvane. 27 — Mulvane at El Dorado, Rose Hill at Buhler.

Division IV

December

6 — Mulvane at Augusta, Clearwater at Kingman. 9-14 — Tourneys: Circle at Circle; Clearwater at Cheney; Wellington at Kingman. 10 — Andale at Winfield. 13 — Augusta at Abilene. 17 — Circle at Augusta, Wellington at Andale. 20 — Wellington at Collegiate, Clearwater at Circle, Augusta at Andale.

January

3 — Augusta at Winfield. 7 — Collegiate at Augusta, Clearwater at Wellington. 10 — Wellington at Augusta, Clearwater at Andale. 14 — Circle at Wellington, Augusta at Clearwater. 17 — Rose Hill at Augusta, Wellington at Winfield, Collegiate at Clearwater, Andale at Hutchinson Trinity. 22 — Wellington, Clearwater in Chaparral Tournament. 21 — Augusta at El Dorado (G); Circle at McPherson (G); Clearwater at Mulvane (G); Collegiate at Rose Hill (G). 20-25 — Boys tourneys: Circle, Collegiate at El Dorado; Augusta at Baldwin; Andale at Halstead. 24 — Andale at Buhler (G). 28 — Circle at McPherson (B), Augusta at El Dorado (B). 30-31 — Girls tourneys: Augusta, Circle, ,Collegiate at El Dorado; Andale at McPherson; Clearwater, Wellington at Mulvane. 31 — Clearwater at Mulvane (B), Andale at Buhler (B), Collegiate at Rose Hill (B).

February

4 — Mulvane at Collegiate, Rose Hill at Wellington, McPherson at Andale, Winfield at Clearwater, El Dorado at Circle, Buhler at Augusta. 7 — Wellington at Mulvane, Circle at Buhler, Collegiate at Clearwater, Andale at El Dorado, Winfield at Augusta. 11 — Clearwater at Rose Hill, El Dorado at Wellington, Maize South at Collegiate. 14 — Andale at Wellington, Augusta at Circle. 18 — Andale at Augusta, Collegiate at Wellington, Circle at Clearwater. 21 — Augusta at Collegiate, Wellington at Clearwater. 25 — Augusta at Wellington, Andale at Clearwater. 27 — Clearwater at Augusta, Wellington at Circle.

CENTRAL PLAINS LEAGUE

December

6 — Bluestem at Belle Plaine, Conway Springs at Medicine Lodge, Douglass at Independent, Cheney at Chaparral, Garden Plain at Trinity Academy. 9 — Bluestem and Douglass at Oxford Tournament, Hutchinson Trinity at Cheney. 10 — Cheney Tournament: Medicine Lodge vs. Kingman, Hesston vs. Garden Plain, Belle Plaine vs. Berean at Marion, Valley Center at Chaparral, Cheney at Collegiate, Independent at Circle. Medicine Lodge and Conway Springs at Kingman Tournament. 12 — Cheney Tournament: Medicine Lodge at Kingman, Conway Springs vs. Sterling at Kingman, Trinity Academy at Garden City, Independent vs. Mulvane at Circle. 13 — Tournaments: Medicine Lodge at Kingman, Rose Hill at Garden Plain, Belle Plaine at Mairon, Chaparral at Clearwater, Trinity Academy vs. Garden City at Holcomb, Douglass at Oxford, Bluestem at Flinthills, Conway Springs at Kingman. 14 — Tournaments: Medicine Lodge at Kingman, Chaparral at Cheney, Emporia at Garden Plain, Douglass at Oxford, Independent at Circle, Trinity Academy at Scott City, Bluestem at Oxford. 17 — Douglass at Bluestem, Trinity Academy at Belle Plaine, Medicine Lodge at Chaparral, Independent at Cheney, Medicine Lodge at Chaparral, Garden Plain at Conway Springs. 20 — Independent at Buestem, Belle Plaine at Conway Springs, Medicine Lodge at Cheney, Trinity Academy at Douglass, Chaparral at Garden Plain.

January

7 — Conway Springs at Cheney, Douglass at Chaparral, Medicine Lodge at Garden Plain, Belle Plaine at Independent, Bluestem at Trinity Academy, Conway Springs at Cheney. 10 — Bluestem at Medicine Lodge, Belle Plaine at Douglass, Independent at Trinity Academy, Chaparral at Conway Springs, Cheney at Garden Plain. 14 — Conway Springs at Bluestem, Medicine Lodge at Trinity Academy, Cheney at Belle Plaine, Chaparral at Douglass, Garden Plain at Independent. 17 — Bluestem at Garden Plain, Medicine Lodge at Conway Springs, Douglass at Belle Plaine, Independent at Chaparral, Trinity Academy at Cheney. 20 - 25 — Boys tourneys: Douglass, Cheney, Garden Plain at Halstead; Bluestem at Neodesha; Independent at Sterling; Medicine Lodge at St. John; Chaparral, Belle Plaine, Conway Springs at Chaparral; Trinity Academy at El Dorado. 27-31 — Girls tourneys: Garden Plain at Mulvane; Trinity Academy at Berean Academy; Independent at edgwick; Medicine Lodge, Chaparral at Pratt; Cheney at Haven.

February

1 — Girls tourneys: Garden Plain at Mulvane; Trinity Academy at Berean Academy; Independent at edgwick; Medicine Lodge, Chaparral at Pratt; Cheney at Haven. 4 — Chaparral at Bluestem, Garden Plain at Medicine Lodge, Belle Plaine at Trinity Academy, Independent at Douglass, Cheney at Conway Springs. 7 — Bluestem at Independent, Chaparral at Medicine Lodge, Conway Springs at Belle Plaine, Douglass at Trinity Academy. 11 — Bluestem at Douglass, Independent at Medicine Lodge, Belle Plaine at Garden Plain, Chaparral at Cheney, Trinity Academy at Conway Springs. 14 — Douglass at Conway Springs, Medicine Lodge at Bluestem, Belle Plaine at Chaparral, Cheney at Independent, Trinity Academy at Garden Plain. 18 — Bluestem at Cheney, Medicine Lodge at Douglass, Independent at Belle Plaine, Medicine Lodge at Douglass, Chaparral at Trinity Academy, Conway Springs at Garden Plain. 21 — Medicine Lodge at Belle Plaine, Bluestem at Trinity Academy, Cheney at Douglass, Conway Springs at Independent, Garden Plain at Chaparral. 25 — Belle Plaine at Bluestem, Cheney at Medicine Lodge, Douglass at Garden Plain, Trinity Academy at Independent, Conway Springs at Chaparral.

CENTRAL KANSAS LEAGUE

December

6 — Halstead at Remington, Smoky Valley at Abilene, Clearwater at Kingman, Lyons at Ellsworth. 9-14 — Tourneys: Halstead at Bennington; Hesston at Garden Plain; Hillsboro, Lyons at Moundridge ; Haven, Sterling at Kingman; Nickerson at Lincoln. 10 — Buhler at Smoky Valley. 13 — Pratt at Andale, Smoky Valley at Concordia. 17 — Halstead at Hillsboro, Kingman at Haven, Pratt at Hesston, Lyons at Smoky Valley, Nickerson at Sterling. 20 — Kingman at Halstead, Haven at Pratt, Nickerson at Hesston, Hillsboro at Lyons, Smoky Valley at Sterling.

January

3 — Pratt at Kingman. 7 — Sterling at Halstead, Haven at Nickerson, Hesston at Lyons, Hillsboro at Smoky Valley, Hays at Pratt. 10 — Halstead at Smoky Valley, Hesston at Haven, Hillsboro at Pratt, Nickerson at Kingman, Lyons at Sterling. 14 — Halstead at Lyons, Smoky Valley at Haven, Kingman at Hesston, Sterling at Hillsboro, Pratt at Nickerson. 16 — Hesston at Halstead. 17 — Lyons at Haven, Hillsboro at Nickerson, Sterling at Kingman, Pratt at Smoky Valley. 20 - 25 — Boys tourneys: Haven, Halstead at Halstead; Pratt at St. John; Kingman at Chaparral; Lyons, Sterling (boys and girls) at Sterling; Smoky Valley (boys and girls) at Salina; Hesston, Hillsboro (boys girls) at Hillsboro. 30-31 — Girls tourneys: Kingman, Halstead, Haven, Nickerson at Haven, Pratt at Pratt. 31 —Smoky Valley at Clay Center.

February

1 — Girls tourneys: Kingman, Halstead, Haven, Nickerson at Haven, Pratt at Pratt. 4 — Lyons at Halstead, Haven at Hesston, Hillsboro at Sterling, Kingman at Pratt, Nickerson at Smoky Valley. 7 — Smoky Valley at Halstead, Haven at Kingman, Sterling at Hesston, Lyons at Hillsboro, Nickerson at Pratt. 11 — Halstead at Sterling, Pratt at Haven, Hesston at Nickerson, Smoky Valley at Hillsboro, Lyons at Kingman. 14 — Halstead at Nickerson, Sterling at Haven, Hesston at Hillsboro, Kingman at Smoky Valley, Pratt at Lyons. 15 — Cimarron at Pratt. 18 — Hillsboro at Halstead, Nickerson at Haven, Hesston at Kingman, Smoky Valley at Lyons, Pratt at Sterling. 21 — Halstead at Pratt, Haven at Hillsboro, Smoky Valley at Hesston, Kingman at Nickerson, Sterling at Lyons. 25 — Haven at Halstead, Hesston at Pratt, Kingman at Hillsboro, Lyons at Nickerson, Sterling at Smoky Valley.