Kansas.com

Area all-league boys soccer teams (Nov. 7)

Published Nov. 7 at 8:24 p.m. | Last updated Nov. 8 at 12:27 p.m.

City League

Player School Pos. Yr.
Rhys AllenKapaunFJr.
Alex BrewerCarrollDSr.
Clayton CarronCarrollFSr.
Jake CarterNorthwestSSr.
Ian DaleyKapaunFSr.
Maurice DiazSouthFSr.
Luis FernandezCarrollGKJr.
Hector IbarraWestDJr.
Andres LlerasNorthwestFJr.
Abel MadrigalEast CMJr.
Noel MartinezNorthDMSr.
Cesar RamirezCarrollFSr.
Isaac ReyesNorthCMSr.
Ricky VelasquezHeightsFSr.

Coach: Mike Skaggs, Carroll

Second team — Nick Cho, MF, jr., East; Wesley Killen, MF, jr., West; Braeden Marshall, MF, so., Kapaun; Dagmawe Teklu, MF, sr., South; Brayan Martinez, F, fr., East; Caleb Mills, F, sr., Northwest; Victor Saiz, F, sr., South; Jake Dreiling, D; sr., Kapaun; Daniel Kelly, D; jr., Kapaun; Bryce Markham, D; jr., South; David Martinez, D; sr., East; Austin West, D; sr., Heights. Bryan Hernandez, GK, jr., North.

Honorable mention offense — Jonathan Alvarado, sr., East; Juan Barron, so., North; Cobi Black, jr., North; Erik Cervantes, so., Southeast; Paco Miranda Cortez, sr., Southeast; Nick Cramer, jr., Northwest; Michael Cuevas, jr., Heights; David Ewers, jr., Kapaun; Jesus Fernandez, jr., North; Austin Flores, so., Kapaun; Zach Hanson, sr., Kapaun; Kole Lopez, sr., Carroll; Alen Martinez, jr., East; Jordan Mosteller, sr., West; Cristian Orona, sr., North; Michael Plang, jr., Heights; Trey Silmon, so., South; Jack Strickland, sr., Kapaun; Brad Thomas, sr., Heights.

Honorable mention defense – Jose Acosta, sr., West; Sevastian Banuelos, sr., Heights; George Depew, sr., East; Emil Grothgar, sr., North; Teodoro Jauregui, sr., Southeast; Cale Martin, jr., East; Connor McGreevy, jr., Carroll; Alex Morgan, jr., Carroll; Marco Orona, sr., North; Jacksen Petersen, jr., East; Matt Price, jr., Carroll; Dakota Pugh, sr., Southeast; Miguel Regalado, so., North; Jon Umana, so., South.

Goalkeeper – Hermelindo De La Cruz, sr., East; James Everett, jr., South; Logan Majors, sr., West; Logan McCully, sr., Kapaun.

AV-CTL

Division I

Hayden MorrisonMaizeDSr.
Austin SwindlerDerbyDJr.
Barkley EdisonSal. CentralDSr.
Hunter WilesHutchinsonDSr.
Jesse LennonSal. CentralMSr.
Jose VaqueraDerbyMSr.
Tanner MontoySal. CentralMSr.
Kevin CombsMaizeMJr.
Damion CooperSal. SouthFSr.
Alan FloresDerbyFSo.
Jose DiazMaizeFSo.
Frank VasquezNewtonFJr.
Ryan EmmeSal. CentralGKSr.

MVP: Damion Cooper, Salina Central.

Coach: Nicholas Owen, Salina Central.

Second team — Francisco Fierros, D, jr, Newton; Juan Diaz, D, sr., Salina South; Jacob Martin, D, sr., Salina Central; Joe Thompson, D, sr., Campus; Jordan Sparks, M, sr., Campus; Brody Ackley, M, sr., Hutchinson; Mark Kreider, M, sr., Newton; Christian Galindo, M, sr., Salina South; Greg Kinney, F, jr., Hutchinson; Trenton Keller, F, sr., Salina South; Zach Pratt, F, sr., Campus; Ryan Steven, F, sr., Derby; Edgar Vaquera, GK, jr., Derby.

Honorable mention — Matt Chapman, D, jr., Derby; Mark Marongvate, D, sr., Maize; Marcus McKee, D, sr., Derby; Reggie Slaton, D, sr., Hutchinson; Preston Gapter, D, sr., Salina Central; Radley Arnold, M, jr., Hutchinson; Jose Silva, M, jr., Campus; Julio Vielmas, M, jr., Derby; Chase Sacket, M, jr., Derby; Ross Howard, M, jr., Hutchinson; Caleb Wilcox, M, jr., Maize; Anthony Lopez, M, jr., Salina South; Sergio Mireles, M, fr., Campus; Blaine Rodman, M, sr., Maize; Jared Rangel, M, jr., Newton; Gonzalo Castro, M, fr., Salina South; Tyler Coleman, F, sr., Maize; Jose Escabedo, F, fr., Salina South; Ryan Stuchlick, F, sr., Newton; Austin Vaden, F, sr., Campus; David Bustos, F, sr., Derby; Herman Wielmas, F, fr., Derby; Nat Dick, GK, sr., Newton; Connor Patterson, GK, fr., Campus; Jeff Light, GK, sr., Maize; Bryce Davis, GK, jr., Hutchinson.

Division II

Alex BaconMaize SouthDSr.
Ben GallmanAndover CentralDSr.
Bill HodgeAndoverDSr.
Alec LinotAndoverDSr.
Jake EskridgeMaize SouthMJr.
Tommy FiszelAndoverMSo.
Jonatan SevillaGoddardMSo.
Jarrett WhitcombAndover CentralMSr.
Alex GreenMaize SouthFJr.
Matt HammAndover CentralFSr.
Jacob LoflinAndoverF Sr.
Justinh TroungMaize SouthFJr.
Landon BabcockGoddardGKJr.

Coach: Chris Lemons, Andover.

Second team — Jason Degarmo, MF, sr., Valley Center; Yobani Delgado, MF, jr., Maize South; Alex Durano, MF, sr., Andover; Arturo Valdovinos, MF, jr., Ark City; Tanner Conrad, F, sr., Andover Central; Nathan Eckert, F, fr., Valley Center; Tyler Kvasnicka, F, sr., Andover; Court Roland, F, sr., Goddard; Kory Lawrence, D, sr., Goddard; Dakota Leach, D, sr., Goddard; Jace Peckham, D, so., Andover Central; Brett Tucker, D, sr., Eisenhower; Ryan Brimager, GK, jr., Andover.

Honorable mention — Andrew Annett, MF, sr., Andover Central; Thor Cowley, MF, sr., Andover; Jacob Gasko, MF, jr., Eisenhower; Tucker Glasse, MF, jr., Maize South; Jordon Gomex Nix, MF, fr., Valley Center; Kail McGuire, MF, sr., Andover; Connor Moore, MF, jr., Maize South; Alex Pfannenstiel, MF, jr., Eisenhower; Wyatt Skibba, MF, fr., Andover Central; Brandon Wampler, MF, jr., Andover; Daniel Weaver, MF, so., Goddard; Cory Bozarth, F, so., Eisenhower; Zach Koch, F, so., Goddard; Bryson Stricker, F, sr., Maize South; Thomson Ticum, F, sr., Eisenhower; Michael Gorges, D, jr., Maize South; Ethan Haley, D, jr., Valley Center; Andrew Leigh, D, sr., Andover Central; Jathan Nguyen, D, jr., Maize South; Armon Rahbar, D, sr., Andover; Emerson Romero, D, jr., Maize South; Kaleb Snow, D, jr., Goddard; Braden Stuart, D, jr., Maize South; Bailey Benter, GK, so., Maize South; Cooper McClure, GK, jr., Maize South; John McCune, GK, sr., Valley Center; Rhett Posey, GK, sr., Ark City.

Division III

Bransyn FeltyBuhlerF
Nick TorresMcPhersonF
Austin DinkelRose HillF
Czyz TaylorRose HillF
Mikkel JorgensonCircleM
Drew JanzenBuhlerM
Ryan HortonMcPhersonM
Kenton WeberRose HillM
Adam BowersMcPhersonD
Cole YoungerBuhlerD
Austin HeroldRose HillD
Landon FoxWinfieldD
Tyler MaxwellBuhlerGK

MVP: Felty

Co-coaches: Tim Harris, Buhler and Chris Adrien, McPherson

Second team — Alex Darrow, F, Buhler; Xzavier Torres, F, Mcpherson; Kyler Steinkamp, F, Augusta; Patrick Neises, F, Winfield; Brandon Aubuchon, M, Rose Hill; Dylan Babcock, M, McPherson; Brandon Lang, M, Buhler; Mathew Hizar, M, Winfield; Corbin Murry, M, Augusta; Peter Horton, D, McPherson; Christian Helmke, D, Rose Hill; Kesten Trebbe, D, Augusta; Alan Longshaw, D, Circle; Aaron Parrott, GK, Rose Hill.

Honorable mention — Brandon Denoncourt, F, Augusta; Mark Walthers, F, Circle; Tyler Wright, F, Mulvane; Bryce Schroeder, F, Rose Hill; Colton Perkins, F, Winfield; Avery Osen, F, Winfield; Mason Hiser, M, Augusta; Jacob Carroll, M, Buhler; Seth Blaha, M, Circle; Dylan Blosser, M, McPherson; Colton Helton, M, Rose Hill; Joe Warner, M, Buhler; Nathan Kroeker, D, Augusta; Ky Nixon, D, Buhler; JT Gehling, D, Buhler; Connor Schafer, D, McPherson; Alex Glidden, D, McPherson; Doug Chace, D, Mulvane, Aaron Rogers, D, Mulvane; Alek Santo, D, Rose Hill; Tyler Swada, D, Rose Hill; Kai McClure, D, Winfield; Jacob Dennett, D, Winfield; Dayton Winter, D, Circle; Dylan Stos, GK, McPherson; Joe Guernsey, GK, Mulvane; Tory Setzkorn, GH, Winfield; Jacob Lowery, GK, Augusta.