Kansas.com

Kansas high school football playoff scores, schedule (Nov. 12-13)

Published Nov. 11 at 10:28 p.m. | Last updated Nov. 27 at 6:05 p.m.

Class 6A

First Round, Nov. 5

Olathe East 20, Lawrence Free State 16

SM Northwest 14, SM West 10

Olathe North 48, SM North 21

Olathe South 28, SM East 24

Wichita Heights 49, Garden City 7

Junction City 51, Wichita Northwest 17

Dodge City 42, Campus 14

Manhattan 47, Derby 28

Friday’s Quarterfinals

Olathe East 14, SM Northwest 7

Olathe North 17, Olathe South 0

Wichita Heights 18, Junction City 15

Dodge City 41, Manhattan 20

Next Friday’s Semifinals

Olathe East (10-1) at Olathe North (10-1), 7 p.m.

Dodge City (11-0) at Wichita Heights (11-0), 7 p.m.

Class 5A

First Round, Nov. 5

Gardner-Edgerton 70, Bonner Springs 0

Shawnee Heights 56, Shawnee Mill Valley 30

Topeka Seaman 24, Lansing 20

Blue Valley 35, Bishop Miege 34

McPherson 42, Andover Central 19

Bishop Carroll 49, Great Bend 13

Hutchinson 55, Salina Central 42

Emporia 29, Kapaun Mount Carmel 12

Friday’s Quarterfinals

Gardner-Edgerton 54, Shawnee Heights 0

Blue Valley 45, Topeka Seaman 14

Bishop Carroll 30, McPherson 22

Hutchinson 33, Emporia 7

Next Friday’s Semifinals

Gardner-Edgerton (11-0) at Blue Valley (10-1), 7 p.m.

Bishop Carroll (9-2) at Hutchinson (10-1), 7 p.m.

Class 4A

First Round, Nov. 2

KC Piper 20, Perry-Lecompton 13

DeSoto 14, Eudora 7

Louisburg 42, Anderson County 20

Chanute 58, Columbus 35

KC Sumner 36, Basehor-Linwood 22

Baldwin 26, BV Southwest 7

Paola 34, Fort Scott 14

Independence 34, Coffeyville 29

Topeka Hayden 49, Circle 10

Mulvane 39, Maize South 38

Buhler 55, Hugoton 21

Abilene 47, Clay Center 7

Holton 32, Rose Hill 25

Andale 40, Wellington 14

Ulysses 32, Pratt 7

Hesston 21, Concordia 14

Second Round, Nov. 6

DeSoto 34, KC Piper 15

Louisburg 56, Chanute 35

Baldwin 56, KC Sumner 36

Paola 28, Independence 0

Topeka Hayden 45, Mulvane 13

Buhler 39, Abilene 7

Holton 21, Andale 8

Ulysses 47, Hesston 21

Friday’s Quarterfinals

Louisburg 21, DeSoto 0

Paola 21, Baldwin 6

Buhler 21, Topeka Hayden 0

Holton 42, Ulysses 20

Next Friday’s Semifinals

Louisburg (12-0) at Paola (8-4), 7 p.m.

Buhler (12-0) vs. Holton (10-2), 7 p.m.

Class 3A

First Round, Nov. 2

Caney Valley 39, Eureka 0

SE Cherokee 27, Central Heights 12

Rossville 57, Burlington 8

Atchison County 42, Marysville 24

Neodesha 43, Riverton 40

Wellsville 61, Frontenac 0

Silver Lake 68, Northern Heights 6

Riley County 28, Sabetha 6

Hutchinson Trinity 26, Remington 24

Wichita Collegiate 42, Chaparral 6

Beloit 34, Ellsworth 14

Norton 68, Cimarron 14

Garden Plain 41, Hillsboro 0

Conway Springs 75, Wichita Independent 28

Smith Center 28, Sterling 6

Scott City 35, Goodland 3

Second Round, Nov. 6

Caney Valley 47, SE-Cherokee 7

Rossville 40, Atchison County 22

Wellsville 55, Neodesha 12

Silver Lake 42, Riley County 18

Hutchinson Trinity 26, Wichita Collegiate 8

Beloit 42, Norton 35

Conway Springs 20, Garden Plain 6

Smith Center 42, Scott City 35

Friday’s Quarterfinals

Rossville 18, Caney Valley 16

Silver Lake 28, Wellsville 7

Beloit 38, Hutchinson Trinity 12

Conway Springs 56, Smith Center 6

Next Friday’s Semifinals

Silver Lake (11-1) at Rossville (9-3), 7 p.m.

Beloit (10-2) vs. Conway Springs (12-0), 7 p.m.

Class 2-1A

First Round, Nov. 5

Pittsburg Colgan 40, Oskaloosa 6

St. Marys 46, Washington County 12

Olpe 35, Valley Falls 6

Centralia 34, Onaga 6

Ell-Saline 14, Salina Sacred Heart 3

Stanton County 52, Ellis 7

LaCrosse 30, Moundridge 0

Meade 47, Rawlins County 7

Friday’s Quarterfinals

Pittsburg Colgan 27, St. Marys 7

Olpe 10, Centralia 0

Stanton County 36, Ell-Saline 14

Meade 44, LaCrosse 12

Next Friday’s Semifinals

Pittsburg Colgan (11-0) at Olpe (10-1), 7 p.m.

Meade (10-1) at Stanton County (10-1), 7 p.m.

Eight-Man I

First Round, Nov. 2

Central-Burden 54, St. Paul 8

Madison 82, Clifton-Clyde 32

Crest 52, Cedar Vale-Dexter 36

Lebo 50, Lakeside 42

Pretty Prairie 58, Ness City 12

Osborne 52, Peabody-Burns 6

Hodgeman County 70, Macksville 24

Hill City 50, Lincoln 0

Quarterfinals, Nov. 6

Madison 58, Central-Burden 12

Lebo 50, Crest 40

Osborne 50, Pretty Prairie 40

Hill City 26, Hodgeman County 20

Friday’s Semifinals

Madison 51, Lebo 18

Hill City 48, Osborne 24

Championship, Nov. 20

At Fischer Field, Newton

Madison (12-0) vs. Hill City (11-1), 3 p.m.

Eight-Man II

First Round, Nov. 2

Baileyville 50, Quivira Heights 0

Centre 44, South Haven 26

Hanover 50, Hope 0

Caldwell 71, Waverly 22

Otis-Bison 46, Fowler 0

Cheylin 56, Victoria 6

Ashland 48, Chase 0

Thunder Ridge 76, Sharon Springs 42

Quarterfinals, Nov. 6

Baileyville 58, Centre 12

Hanover 52, Caldwell 28

Otis-Bison 51, Cheylin 6

Ashland 28, Thunder Ridge 22

Friday’s Semifinals

Baileyville 48, Hanover 22

Otis-Bison 26, Ashland 14

Championship, Nov. 20

At Fischer Field, Newton

Baileyville (12-0) vs. Otis-Bison (12-0), 11 a.m.