Kansas.com

Friday's Kansas high school basketball sub-state scores (March 5)

Published March 6 at 1:21 a.m. | Last updated March 5 at 10:51 p.m.

Boys

Class 5A

Andover

Bracket A

Andover Central 47, Andover 46

Bracket B

Bishop Carroll 51, Kapaun Mount Carmel 43

Bishop Miege

Bracket A

Bishop Miege 70, Pittsburg 42

Bracket B

Gardner-Edgerton 65, KC Harmon 60 (OT)

McPherson

Bracket A

McPherson 58, Hutchinson 46

Bracket B

Great Bend 44, Hays 42

Topeka Highland Park

Bracket A

KC Washington 70, Highland Park 66

Bracket B

Topeka West 73, Topeka Seaman 71 (OT)

Class 4A

Basehor-Linwood

KC Sumner 60, Lenexa St. James 54 (OT)

Basehor-Linwood 42, Eudora 37

Hesston

Nickerson 61, Buhler 34

Hesston 60, Andale 53

Kingman

Pratt 54, Hugoton 30

Scott City 63, Cheney 44

Labette County

Coffeyville 66, Chanute 46

Parsons 71, Independence 57

Maize South

Rose Hill 47, Augusta 39

Circle 53, Wichita Trinity 32

Osawatomie

Ottawa 60, Fort Scott 42

Louisburg 70, Osawatomie 64 (2OT)

Royal Valley

Pleasant Ridge 64, Tonganoxie 61

Holton 52, Hiawatha 31

Topeka Hayden

Abilene 57, Clay Center 54

Topeka Hayden 66, Wamego 46

Class 2A

Bennington

Stockton 63, Plainville 62

Salina Sacred Heart 51, Bennington 45

Herington

Olpe 48, Goessel 37

Herington 57, Madison 39

Lebo

Lyndon 66, Burlingame 54

Lebo 47, Valley Falls 45

Leoti

Syracuse 50, Meade 40

Spearville 53, Leoti 41

Oswego

Pittsburg Colgan 45, Sedan 29

Oswego 60, West Elk 32

Oxford

Berean Academy 54, Inman 50

Hutchinson Trinity 56, Moundridge 40

Valley Heights

Nemaha Valley 46, Wathena 39

Washington County 53, Jackson Heights 44

WaKeeney

Hill City 54, St. Francis 29

Ellis 59, Oakley 45

Other

SE Wisc. Christian Homeschool 59, Wichita Defenders 50

Girls

Class 6A

Blue Valley

Bracket A

Olathe South 61, BV North 32

Bracket B

Blue Valley 47, Olathe East 39

SM Northwest

Bracket A

SM East 51, SM North 46

Bracket B

Lawrence Free State 50, SM West 45

Wichita East

Bracket A

Wichita Heights 55, Topeka 42

Bracket B

Washburn Rural 59, Manhattan 52

Wichita South

Bracket A

Dodge City 58, Goddard 39

Bracket B

Maize 46, Wichita Northwest 43

Class 3A

Beloit

Smith Center 47, Hoisington 33

Beloit 60, Minneapolis 54

Conway Springs

Garden Plain 44, Douglass 23

Wichita Collegiate 54, Conway Springs 38

Eureka

Marion 54, Burlington 52

Eureka 51, Central Heights 40

Frontenac

Caney Valley 57, Riverton 47

Frontenac 56, Cherryvale 52

Horton

Marysville 50, KC Christian 45

Jefferson North 62, Effingham 38

Lakin

Thomas More Prep 51, Goodland 32

Southwestern Heights 45, Medicine Lodge 30

Rossville

Riley County 48, Osage City 38

St. Marys 26, Rossville 25

Sterling

Hillsboro 61, Sedgwick 27

Remington 46, SE-Saline 31

Class 1A

Clay Center

Bern 45, Centralia 31

Lincoln 62, Clifton-Clyde 57

Colby

Lucas-Luray 43, Hoxie 41

Tribune 65, Northern Valley 47

Dodge City

Satanta 43, South Barber 42

St. John 56, Minneola 29

El Dorado

Little River 50, Southern Coffey County 41

Argonia 53, Yates Center 29

Emporia

Hutchinson Central Christian 61, South Haven 48

St. Paul 54, Waverly 43

Hays

Wilson 25, Thunder Ridge 17

Weskan 46, Wheatland-Grinnell 25

Larned

South Gray 67, Claflin 39

Pratt Skyline 41, Jetmore 31

Riley

Beloit St. John's 64, BV-Randolph 52

Frankfort 61, Wetmore 47

Other games

Lighthouse Christian (Mo.) 53, Wichita Defenders 42

_ _ _ _